sobota, 27 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Sukcesy myślenickich sumitów

Informacja prasowa sekcji zapasów i sumo KS dalin Myślenice

W Mistrzostwach Polski Seniorów w sumo walczyło 61 zawodników z 13 klubów z całej Polski.

KS Dalin reprezentował Jan Mastela walczący w kategorii wagowej do 85 kg. Janek potwierdził swoją dominację wygrywając zawody i tym samym zdobył maksymalną liczbę punktów rankingowych do kwalifikacji do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy, które odbędą się z końcem maja w Grecji. W związku z tym, że eliminacje odbywają się w dwóch etapach do Krotoszyna przyjechała ścisła czołówka zawodników, którzy po Pucharze Polski mieli jeszcze szansę awansu do reprezentacji. Losowanie było bardzo niesprzyjające dla Janka, ponieważ natrafił na zawodników, którzy mieli już zapewniony udział w ME w grupie juniorów i młodzieżowców. W drodze do życiowego sukcesu nasz zawodnik po ciężkich walkach pokonał w grupie eliminacyjnej dwóch przeciwników: Marcina Choroszuchę z Białegostoku i Macieja Nowakowskiego z Lubziny. W półfinale pokonał Dawida Kurasia, a w walce finałowej ponownie spotkał się z Marcinem Choroszuchą. Tym razem walka była krótka, Janek powtórzył sukces z Pucharu Polski i stanął na najwyższym stopniu podium MP.

Tuż przed zawodami seniorskimi w sobotę 23.03 odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska Dzieci i Młodzieży „Sumo z Zającem”. W grupie ponad stu zawodników i zawodniczek walczyła piątka najmłodszych adeptów Sumo reprezentujących KS Dalin. Aleksandra Tomera startowała w kat. wagowej do 26 kg, Karol Śmietanka w kat. do 27 kg, Wojciech Śmietanka i Jakub Tomera w kat. do 33 kg, a Michał Śmietanka w kat. do 56 kg. Wszyscy stoczyli po kilka pojedynków zdobywając dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe medale. Złote medale wywalczyli bracia Michał i Wojciech Śmietanka. Wojtek wygrał trzy walki, a w finale pokonał kolegę klubowego Jakuba Tomerę, który zajął drugie miejsce, wygrywając wcześniej z dwoma przeciwnikami. Michał również wygrał dwie walki w swojej kat. wagowej. Pozostali zawodnicy Aleksandra Tomera i Karol Śmietanka wywalczyli brązowe medale. Był to kolejny owocny wyjazd najmłodszych zawodników. Z każdym wyjazdem zdobywają coraz większe doświadczenie, które zaowocuje dobrymi wynikami w przyszłości.

Sekcja serdeczne dziękuje Ludwikowi Starzakowi, który dofinansował wyjazd na zawody, oraz Rafałowi Ambrożemu, który udostępnił busa.