czwartek, 18 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Tuka po raz szesnasty

Już po raz 16-ty Andrzej Słonina wraz ze swoją rodziną i przy pomocy Urzędu Gminy w Tokarni oraz miejscowego GOKiS zorganizował w swojej ponad stu letniej stodole „Ekomuzeum” w rodzinnej Bogdanówce tukę czyli obrzęd zbierania ziemniaków.
Tradycyjnie dla tej imprezy odbyła się degustacja potraw kuchni regionalnej (w tym legendarnej kulasiny i wspaniałej kwaśnicy), potem uczestnicy tuki wyszli na ziemniaczane pole, gdzie odbył się konkurs na zbieranie ziemniaków (o statuetkę złotego ziemniaka), jeszcze później we wspomnianej stodole biesiadowano przy udziale zespołu „Trzebuńscy kliszczacy”.
Tuka jest jedną z rzadkich imprez na terenie powiatu myślenickiego kultywującą starodawny obrzęd i zachowujący go w pamięci potomnych. Niezmordowanym organizatorem tuki jest od szesnastu lat Andrzej Słonina, animator kultury ludowej z terenu gminy Tokarnia, rzeźbiarz, nauczyciel i dyrektor filii GOKiS w Skomielnej Czarnej w jednym. O tegorocznej tuce prosimy także czytać w październikowym wydaniu „Sedna”.
Foto: Maciej Hołuj

[post_gallery]

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.