poniedziałek, 22 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Turniej Plaża Open 2020 w Myślenicach zakończony

Finałowy dzień zmagań, na malowniczym myślenickim Zarabiu rozpoczął się od spotkań, których stawką był awans do półfinałowych spotkań. W pojedynkach kobiet Magdalena Rapacz-Matras/Małgorzata Szajewska-Skuta okazały się lepsze od młodzieżowych reprezentantek Polski – Patrycji Jundziłł/Aleksandry Stadnik, z kolei jedne z faworytek zawodów Aleksandra Zdon/Paulina Biranowska pokonały z kolei nowo stworzoną parę – Jagoda Gruszczyńska/Kinga Legieta. Warto zwrócić uwagę na to, że to właśnie duet Gruszczyńska/Legieta jako ostatni schodził wczoraj z piasku, więc siłą rzeczy miał zdecydowanie mniej czasu na złapanie oddechu od swoich przeciwniczek. U Panów vice-mistrzowie turnieju z Cieszyna, z ubiegłego tygodnia – Michał Kądzioła/Wiktor Mielczarek nie dali szans Maciejowi Kałuży/Pawłowi Lewandowskiemu. Choć trzeba przyznać, że w pierwszym secie tego pojedynku Maciej i Paweł postawili twarde warunki, przegrywając w końcówce – 19:21. Drugie starcie o wejście do półfinału mężczyzn miało analogiczny przebieg, z tą drobną różnicą, że Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak w pierwszym secie nie dali szans rywalom wygrywając 21:15; by w kolejnej partii po pełnym zwrotów akcji pojedynku, wygrać na przewagi 24:22 z Mateuszem Lesieckim/Jakubem Szałankiewiczem.

W pierwszym półfinale kobiet, raz jeszcze okazało się, że powiedzenie: „Kobieta zmienną jest” ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Po bardzo wysoko wygranym secie przez Justynę Tomalę, Olgę Klocek (21:9), w drugim secie Małgorzata Szajewska-Skuta/Magdalena Rapacz-Matras podniosły się wygrywając 21:6, by ostatecznie to Tomala/Klocek, które na ten turniej otrzymały dziką kartę mogły cieszyć się ze zwycięstwa 15:7 i awansu do wielkiego finału turnieju w Myślenicach. W drugim meczu faworyzowane Monika Brzostek/Aleksandra Gromadowska okazały się lepsze od Pauliny Biranowskiej/Aleksandry Zdon. W meczu o brązowy medal kibice byli świadkami prawdziwego pokazu siły Pauliny Biranowskiej/Aleksandry Zdon, które w dwóch szybkich setach pokonały Magdalenę Rapacz-Matras – Małgorzatą Szajewską-Skutę. Co ciekawe ten duet, do turnieju głównego przebijał się z kwalifikacji, a zatem Magda i Gosia musiały rozegrać kilka spotkań więcej niż pozostałe pary. Finał to kapitalny pojedynek mistrzyń Polski – Moniki Brzostek z Olą Gromadowską oraz Justyny Tomali/Olgi Klocek. Wyrównane, grane dosłownie do ostatniej akcji dwie pierwsze partie. W tie-breaku zdecydowanie górą była faworyzowane Brzostek/Gromadowska i to one mogły cieszyć się ze zwycięstwa w turnieju w Myślenicach.

– Po chwili gdy nasza gra nie układa się tak, jak powinna Przegadałyśmy wszystko na czasie, omówiliśmy nasze błędy i szybko wyciągnęłyśmy wnioski. To cieszy, że potrafimy odwracać partie, które nam się nie układają. Śmiało mogę powiedzieć, że Plaża Open uratowała sezon i zorganizowała cztery turnieje. Jesteśmy bardzo wdzięczne za to, że mamy gdzie zagrać i dzięki Marcinowi Strządale i jego ekipie mamy możliwość rywalizacji przed finałowym turniejem Mistrzostw Polski w Mysłowicach. Nie będziemy ukrywać, że naszym celem jest złoty medal i powtórzenie sukcesu sprzed roku z Torunia. Z całą pewnością stać nas na bardzo dużo – powiedziała Monika Brzostek.

Mecz półfinałowy pomiędzy Bartoszem Łosiakiem/Piotrem Kantorem a Piotrem Janiakiem/Jędrzejem Brożyniakiem został przerwany, na początku pierwszego seta po problemach zdrowotnych duetu Janiak/Brożyniak. W drugim półfinale, rozegranym na boisku centralnym Michał Kądzioła/Wiktor Mielczarek, po jednym z najciekawszych spotkań turnieju, pokonali zwycięzców sprzed tygodnia, z Cieszyna – Jarosława Lecha/Michała Koryckiego. W meczu o brązowy medal Michał Korycki/Jarosław Lech nawiązali skuteczną walkę jedynie w pierwszej partii, przegranej 18:21, w drugiej zdecydowanie górą byli Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak i to właśnie oni zwyciężyli 21:9, a cały mecz 2:0. Wielki finał, to dominacja Piotra Kantora/Bartosza Łosiaka, którzy bez problemów 2:0 pokonali Michała Kądziołę/Wiktora Mielczarka.

Myślenice zadebiutowały na mapie cyklu Plaża Open. To właśnie w 2020 roku, w przepięknej podkrakowskiej miejscowości po raz pierwszy rywalizowały najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy. Udział takich nazwisk jak: Kantor, Łosiak, Brzostek, Kądzioła, Szałankiewicz, Rudol, Gromadowska, Gruszczyńska musi robić wrażenie. Wszyscy, niemal chórem podkreślali uroki miejsca, w którym odbywał się turniej. Doceniali nie tylko rzekę Rabę, ale także cały kompleks, w którym z całą pewnością mogą odbywać się zawody takie jak te, rozegrane w miniony weekend. Liczba kibiców, zainteresowanie mediów oraz zaangażowanie lokalnych władz, z Panem Burmistrzem Jarosławem Szlachetką dają do zrozumienia, że podjęcie współpracy z Myślenicami było dobrym posunięciem organizatorów.

Sponsorem strategicznym cyklu Plaża Open jest PKN ORLEN. Cykl Plaży Open patronatem honorowym objęło także Ministerstwo Sportu. Partnerem Głównym Plaży Open został Martes Sport, partnerem – Wawel. Oficjalną wodą turnieju jest Jurajska – oficjalna woda Polskiej Siatkówki.

Harmonogram niedzielnych gier:

Mężczyźni:

25: Kałuża/Lewandowski – Kądzioła/Mielczarek 0:2 (19:21, 10:21)

26: Szałankiewicz/Lesiecki – Brożyniak/Janiak 0:2 (15:21, 22:24)

27: Lech/Korycki – Kądzioła/Mielczarek 0:2 (19:21, 18:21)

28: Kantor/Łosiak – Brożyniak/Janiak 2:0 (21:2, 21:0)

29: 12:45 Mecz o 3. miejsce: Lech/Korycki – Brożyniak/Janiak 0:2 (18:21; 9:21)

30: 13:30 Finał mężczyzn: Kądzioła/Mielczarek – Kantor/Łosiak 0:2 (12:21; 15:21)

Kobiety:

17: Szajewska-Skuta/Rapacz-Matras –Jundziłł/Stadnik 2:1 (21:15, 17:21, 15:11)

18: Zdon/Biranowska –Legieta/Gruszczyńska 2:0 (21:16, 21:13)

19: Łukaszewska/Klocek – Szajewska-Skuta/Rapacz-Matras 2:1 (21:9, 16:21, 15:7)

20: Gromadowska/Brzostek – Zdon/Biranowska 2:0 (21:16, 21:17)

21: Szajewska-Skuta/Rapacz-Matras – Zdon/Biranowska 0:2 (9:21, 11:21)

22: 12:30 Łukaszewska/Klocek – Gromadowska/Brzostek 1:2 (19:21; 21:19; 11:15)

foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.