poniedziałek, 25 listopadaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Uroczystości pod Kopcem Marszałka

Informacja prasowa UMiG Myślenice

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz Rada Sołecka Osieczan zapraszają na uroczystość z okazji 84. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz oficjalne przekazanie Kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego pod opiekę Miasta i Gminy Myślenice. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 12 maja o godz. 14:00.

Kopiec został usypany przez młodzież osieczańską w 1936 roku, rok po śmierci Marszałka, jako wotum wdzięczności dla jego zasług w odzyskaniu niepodległości. W ramach uroczystości odbędzie się przekazanie terenu Kopca Józefa Piłsudskiego pod opiekę Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie pod Wilnem, a zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie. To jedna z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Położył niekwestionowane zasługi dla Narodu Polskiego poprzez swoją bezkompromisową walkę o niepodległość i odrodzenie Polski po I wojnie światowej. Po śmierci, 18 maja 1935 r. trumna ze zwłokami Marszałka przewieziona została do Krakowa i złożona w podziemiach Katedry na Wawelu. W tych uroczystościach pogrzebowych wzięło udział kilku mieszkańców Osieczan.

Marszałek Piłsudski cieszył się ogromnym autorytetem w Osieczanach, szczególnie wśród młodzieży. Działające w wsi od 1932 r. Koło Młodzieży, któremu w 1935 r. przewodniczyła Stefania Batko postanowiło (jak napisał w protokole kierownik tutejszej szkoły Józef Rams) „usypać kopiec, aby był świadkiem, że serca młodzieży i jej siły nie zmarnują się”.

Pomysłodawcami usypania Marszałkowi J. Piłsudskiemu kopca byli bracia Marian, Mieczysław i Jacenty Batko – synowie Michała i Tekli. Rada Gminy Osieczany i Sołtys Antoni Szymoniak byli przychylni temu pomysłowi. Zgodę na usypanie kopca na działce własności Michała i Tekli Batków wyraziła Mama pomysłodawców, Tekla Batko.

W rok po śmierci Marszałka rozpoczęto prace, którymi kierował Marian i Mieczysław Batko – akademicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znali oni kopce Krakowskie, widzieli sypanie kopca Niepodległości na Sowińcu (po śmierci Marszałka postanowiono nazwać kopiec Jego imieniem) i podobny wygląd chcieli nadać kopcowi w Osieczanach. Sypanie zakończyło się wiosną 1939 r.

Atmosfera nieuchronnie zbliżającej się wojny zatrzymała prace wykończeniowe i kurhan popadł w zapomnienie. Zamierzenia pomysłodawców doprowadzono do końca na przełomie XX i XXI wieku. Kopiec uporządkowano, wykonano wejście, maszt, głaz oraz tablicę informacyjną.

Przygotował Stanisław Gubała – wieloletni opiekun Kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.