wtorek, 21 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

W Trzebuni powstał oddział Związku Podhalan

Na terenie powiatu myślenickiego powstał nowy oddział Związku Podhalan. To związek Górali Kliszczackich w Trzebuni. Pierwszy taki oddział powstał w 2015 roku w Skomielnej Czarnej.
Treść roty i przysięgę na sztandar członkowie nowego oddziału Związku Podhalan złożyli podczas mszy świętej odprawionej przez kapelana Związku Podhalan księdza Władysława Zązela w trzebuńskim kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Prezesem nowego oddziału został Andrzej Oskwarek.
Podczas homilii ksiądz Władysław Zązel mówił o góralskiej dumie z faktu przynależności do tej grupy etnicznej. Mówił także o tym, że Związek Podhalan liczy już w chwili obecnej około 90 oddziałów regionalnych i że jego oddziały znajdują się także za oceanem, w USA i w Kanadzie. – Niedługo spełni się marzenie prezesa Związku Podhalan Andrzeja Skupienia o stu oddziałach na stulecie Wolnej Polski – mówił ksiądz Zązel. – Spełnia się także wola naszego wielkiego pisarza, czciciela gór Władysława Orkana, który widziałby wszystkich górali pod jednym sztandarem.
Ksiądz zaapelował także do członków nowego oddziału Związku Podhalan o podtrzymywanie góralskiej tradycji, bo taką właśnie misję pełnią te oddziały.
Foto: Maciej Hołuj

[post_gallery]

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.