sobota, 20 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Wacław Żarski: Jestem dobrej myśli

Esedno: To już fakt, krakowska Regionalna Izba Obrachunkowa wydała negatywną opinię w sprawie zaproponowanego przez gminę Raciechowice programu naprawczego?

WACŁAW ŻARSKI: Tak to prawda, dzisiaj otrzymaliśmy z RIO w tej sprawie stosowne pismo.

Czy dużo było uwag, które spowodowały taką, a nie inną opinię?

Zajęło to RIO aż trzynaście stron. Są to uwagi dotyczące drobnych uchybień, nie twierdzę, że nieistotnych, ale drobnych.

I co teraz?

Równocześnie z negatywną opinią dotyczącą programu naprawczego otrzymaliśmy z RIO dokument, na mocy którego będziemy mogli zaciągnąć kredyt w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 6,4 miliona złotych z przeznaczeniem na spłatę magistrali wodociągowej, która powstała bez zabezpieczenia kosztów jej budowy, a która teraz będzie mogła zostać uruchomiona. Jej wykonawca od dawna czeka na pieniądze.

Od opinii RIO gmina może się odwołać?

Nie będziemy tego robić. Ustaliliśmy z radnymi Rady Gminy, że wobec możliwości zaciągnięcia kredytu w WFOŚ nie potrzebne będzie odwoływanie się od decyzji RIO.

A co z programem naprawczym? Znajdzie się w koszu?

Absolutnie nie. Bez względu na opinię RIO program naprawczy jest wdrażany w życie, a o jego owocach będziemy mogli przekonać się w analogicznym okresie za rok.

Czy gmina posiada środki na dalsze funkcjonowanie, kiedyś mowa była o tym, że wystarczą one do czerwca?

Będziemy starali się zaciągnąć jeszcze jeden kredyt w wysokości 3 milionów zaś dwa dalsze miliony pozyskać ze sprzedaży należących do gminy działek. To pozwoli nam przetrwać do końca roku zaś jestem pełen nadziei, że budżet 2019/20 naszej gminy zbilansuje się.

Rozmawiał: Maciej Hołuj

foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.