czwartek, 20 czerwcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Weź udział w biegu „Wilczym tropem”

Informacja prasowa UMiG Myślenice

W niedzielę 1 marca 2020 roku o godzinie 10:00 w kompleksie leśnym Uklejna w Myślenicach odbędzie się Bieg Tropem Wilczym ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem biegu, który zostanie włączony w tym roku w charytatywny Memoriał im. Stacha Cichonia jest Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, a bieg przeprowadzony zostanie na dwóch trasach – honorowy na dystansie 1963 metrów oraz trasa główna na 10 kilometrów.

Rejestracja i rezerwacja pakietów startowych prowadzona jest przez adres mailowy tropemwilczym@myslenice.pl – w zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, rozmiar koszulki oraz wybrać trasę. Pakiety startowe są darmowe, jednak przy ich odbiorze w dniu zawodów będą zbierane wolne datki do puszek z przeznaczeniem na charytatywną zbiórkę dla Marysi Miąsko w ramach Memoriału im. Stacha Cichonia.

Biuro zawodów mieścić się będzie w masywie góry Uklejna na Zarabiu w Myślenicach, od strony ul. Zacisze, 350 metrów za szlabanem idąc tzw. nową drogą. Pakiety startowe będzie można odebrać w dniu biegu w Biurze zawodów od 8:00 do 9:30, start biegu przewidziano na godzinę 10:00.

TRASY:

1. 1963 m – dystans honorowy, 2. 10 km – dystans główny

Rejestracja i rezerwacja pakietów startowych przez adres e-mail tropemwilczym@myslenice.pl

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych – czytamy na stronie głównej organizatora tropemwilczym.pl

1 marca 2020 – po raz trzeci w Myślenicach

Przez ostatnie lata w ogólnopolskich Biegach Tropem Wilczym wzięło udział kilkaset tysięcy uczestników w prawie 300 miastach. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych historycznym biegiem uczczono w kilku miastach zagranicznych jak Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, czy Ingleburn, a także w ramach biegów garnizonowych oraz misji wojskowych za granicą – w Kosowie, Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, czy Bośni i Hercegowinie, gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, czy Ukrainy,

Przed rokiem w Myślenicach Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz drugi pod patronatem burmistrza Jarosława Szlachetki we współpracy z TG Sokół Myślenice oraz Nadleśnictwem w Myślenicach. W ubiegłorocznej edycji triumfowali Sylwester Półtorak i Urszula Łętocha na 10 kilometrów oraz Szymon Ostafin na dystansie honorowym.

W tym roku w ramach VIII ogólnopolskiej edycji projektu Biegów Tropem Wilczym odbędzie się tradycyjny bieg historyczny na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), a także na trasie 10 km. Obydwa biegi odbędą się w masywie lasów Uklejny.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.