niedziela, 16 czerwcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Wielkie, międzynarodowe święto folkloru tuż, tuż!

Informacja prasowa
8 lipca ruszają szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Tradycyjnie do Myślenic, a także do innych małopolskich miejscowości, przyjadą zagraniczne zespoły pieśni i tańca z najdalszych zakątków świata. Przez dziesięć dni artyści będą prezentować własną kulturę ludową, poznając jednocześnie małopolskie zwyczaje i tradycje. W Krakowie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to coroczne wydarzenie.
W konferencji wzięli udział: Anna Pieczarka z zarządu województwa, Jarosław Szlachetka – burmistrz Myślenic, Piotr Szewczyk – dyrektor festiwalu, a także radni województwa Stanisław Bisztyga i Robert Bylica.
Warsztaty rękodzieła, kiermasze, koncerty, prezentacje czy interesujące spotkania – to wszystko czeka na uczestników Międzynarodowego Małopolskiego Spotkania z Folklorem w Myślenicach. W tym roku już po raz szósty artyści z całego świata spotkają się w Małopolsce, aby wspólnie świętować, prezentować elementy swojej tradycji i dzielić się tym co w kulturze ludowej i zwyczajach danego kraju najpiękniejsze. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan oraz turystów do wspólnej, kulturowej podróży – mówiła podczas konferencji Anna Pieczarka z zarządu województwa.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są organizowane od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego oraz gminy Myślenice. Ideą tego wyjątkowego i barwnego festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata. Pomysłodawcą wydarzenia jest Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, a przede wszystkim jej kierownik artystyczny Piotr Szewczyk.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Chińskiego Tajpej, Rumunii, Serbii i oczywiście z Polski. Główna scena koncertowa zostanie ustawiona na historycznym Rynku w Myślenicach. W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rękodzieła dla dzieci i dorosłych, warsztatach tanecznych, koncertach muzyki etnicznej, pokazach kinowych, wystawach i spotkaniach autorskich. Dla miłośników kulinariów przewidziano w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach happening, podczas którego będą serwowane regionalne przekąski typowe dla kuchni krajów goszczących w tym roku na festiwalu.
Dla tych, którzy chcieliby doświadczyć bezpośrednio twórczości zagranicznych zespołów pieśni i tańca przewidziano EtNO korowód, który przejdzie m.in. ulicami Myślenic i Krakowa. Na tym jednak nie koniec. Na scenie w Myślenicach wystąpią prawdziwe muzyczne gwiazdy, które czerpią inspirację z muzyki źródeł. Podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego będzie można usłyszeć DJ Jakuba Kozaka, dzień później zagra Psio Crew, a w niedziele do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.
10-dniowe przedsięwzięcie jest doskonałą okazją do zaprezentowania przed uczestnikami i zagranicznymi gośćmi elementów małopolskiej tradycji. Udział licznych artystów, a także twórców rękodzieła sprawia, że uczestnicy festiwalu mogą w namacalny sposób doświadczyć polskiej kultury i tradycji. W tegorocznym programie wydarzenia uwagę zwraca umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością oraz szczególne akcentowanie niematerialnego dziedzictwa kultury.
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Finansowany jest m.in. przez Województwo Małopolskie oraz Gminę Myślenice. Wydarzenie jest wpisane na międzynarodową listę International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts (CIOFF).
Foto: archiwum

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.