wtorek, 20 lutegoMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Wojsko Polskie pomoże w budowie mostu tymczasowego w Krzyszkowicach?

Informacja prasowa UMiG Myślenice

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wraz z przedstawicielami miejscowości Krzyszkowice spotkał się z podpułkownikiem Pawłem Wójcikiem, zastępcą szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie w sprawie rozeznania możliwości budowy tymczasowego mostu na drodze gminnej „Na Brzeg”w Krzyszkowicach.

Podczas niedzielnej powodzi jedyny dojazd do dzielnic Na Brzeg, Pustać i Nad Gaikiem przez potok Głogoczówka został uszkodzony i uniemożliwia dojazd do domów mieszkańcom tej części Krzyszkowic. W wizji lokalnej przy uszkodzonym moście wzięli udział również mieszkańcy Krzyszkowic – sekretarz Gminy Myślenice Robert Pitala, radny Rady Miejskiej Andrzej Grzybek oraz sołtys Władysław Dyduła.

– Na razie odbyliśmy wstępny rekonesans możliwości jakie będzie miało Wojsko Polskie, aby pomóc mieszkańcom Krzyszkowic. Na wniosek wojewody małopolskiego stawiliśmy się na spotkaniu z burmistrzem, w celu omówienia zasad oraz sposobu wnioskowania do Wojska Polskiego o budowę tymczasowych mostów. Specjaliści z Wojsk Inżynieryjnych sprawdzą dokładnie możliwości techniczne i dopiero po ich opinii będziemy mogli powiedzieć, czy taki most powstanie i czy to będzie most pontonowy, drogowy most samochodowy, czy też zbudujemy jakąś drewnianą przeprawę. Ta informacja pozwoli również na określenie czasu realizacji tego przedsięwzięcia – mówił ppłk Paweł Wójcik, zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Gmina Myślenice zawnioskuje do Wojska Polskiego przy wsparciu Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity o budowę tymczasowego mostu, który pozwoli na skomunikowaniemieszkańców częściKrzyszkowic odciętej dzisiaj komunikacyjnie poprzez uszkodzony most na Głogoczówce. Zniszczony most to jedyna droga dojazdowa dla około 100 domów.

– Dzisiaj wystąpiliśmy z wnioskiem o wykonanie mostu tymczasowego do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i czekamy na przyjazd wojskowej komisji inżynieryjnej, która zweryfikuje możliwości montażu przeprawy zastępczej dla mieszkańców Krzyszkowic. To ważne dla mieszkańców trzech osiedli – Na Brzeg, Nad Gaikiem i Pustać w Krzyszkowicach, dla których to jedyna możliwość dojazdu do domów, dlatego z niecierpliwością czekamy na odpowiedź, która określi, czy Wojsko Polskie będzie w stanie pomóc nam w kwestii budowy zastępczego mostu– dodał burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

foto: archiwum UMiG Myślenice

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.