czwartek, 22 lutegoMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Wyłoniono wykonawcę dokumentacji na budowę tunelu w Krzyszkowicach

informacja prasowa UMiG Myślenice

Sześciu wykonawców zgłosiło się do ogłoszonego przez krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski nad inwestycją przebudowy skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową w Krzyszkowicach. GDDKiA podpisze umowę z krakowską firmą Sweco Engineering Sp. z o.o.

Zaproponowana przez Sweco Engineering Sp. z o.o. cena za wykonanie dokumentacji projektowej wynosi 596 427,00 zł. To najniższa oferta, a pozostałych pięciu wykonawców zgłosiły do przetargu swój akces z kwotami w przedziale między 908 tys. zł, a prawie 1,9 mln zł.

Nowy układ drogowy w miejscu obecnego skrzyżowania drogi krajowej nr 7, popularnie nazywanej Zakopianką, z drogą powiatową w Krzyszkowicach poprawi bezpieczeństwo ruchu. By jednak mógł powstać w pierwszej kolejności trzeba przygotować dokumentację.

W ramach przetargu ogłoszonego przez GDDKiA powstanie kompleksowa dokumentacja dla dwupoziomowego skrzyżowania, które zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu, a także płynność ruchu. Zgodnie z zapowiedziami podejmowane są kolejne kroki w stronę budowy tunelu pod Zakopianką i rozwiązania problemu niebezpiecznych lewoskrętów, które stwarzają zagrożenie zarówno mieszkańcom włączającym się do ruchu, użytkownikom Zakopianki oraz pieszym. Te ustalenia z dyrektorem Tomaszem Pałasińskim oraz przedstawicielami mieszkańców zapadły podczas styczniowego spotkania w siedzibie Oddziału GDDKiA w Krakowie – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wykonawca wyłoniony w przetargu – firma Sweco Engineering – będzie musiał przygotować: kompleksową dokumentację projektową, uzyskać niezbędne opinie, uzgodnienia i decyzje administracyjne włącznie z decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zadaniem wykonawcy będzie także przygotowanie dokumentacji przetargowej i udzielanie odpowiedzi na pytania wykonawców na etapie procedury przetargowej na realizację inwestycji oraz sprawowanie nadzoru autorskiego nad realizacją przedsięwzięcia w czasie prowadzenia robót budowlanych. Okres dokumentacyjny wraz z uzyskaniem decyzji ZRID może trwać 22 miesiące. Realizacja robót planowana jest na lata 2023-2024.

Jak będzie wyglądać skrzyżowanie po przebudowie?

Bazując na opracowanej już przez biuro projektowe wstępnej koncepcji korekty istniejącego skrzyżowania w Krzyszkowicach przewiduje się rozbudowę istniejącego układu komunikacyjnego m.in. poprzez budowę odcinków dróg samorządowych w nowym śladzie, likwidację pasa do skrętu w lewo z drogi krajowej na drogę powiatową, zamknięcie pasa środkowego rozdzielającego dwie jezdnie DK7 oraz likwidację przejścia dla pieszych przez DK7. W koncepcji zaprojektowano nowe połączenie drogi powiatowej i drogi gminnej z Zakopianką, obsługujące tylko relacje skrętu w prawo, dodatkowo wyposażone w pasy wyłączania i włączania do DK7. Drogę powiatową w skorygowanym przebiegu planuje się prowadzić w murach oporowych zmiennej wysokości, a na odcinku pod DK7 w tunelu, w którym powstanie także w chodnik dla pieszych. Wybudowanie układu drogowego dwupoziomowego w miejsce jednopoziomowego w Krzyszkowicach wiąże się z likwidacją lewoskrętów na skrzyżowaniu i pozostawieniem jedynie wlotów ze skrętami w prawo, budową pasów włączenia, wyłączenia oraz tunelu pod DK7.

Foto: archiwum UMiG Myślenice

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.