czwartek, 20 czerwcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Zagrożenie powodziowe na terenie powiatu myślenickiego

Długotrwałe opady deszczu na terenie Małopolski, w tym także na terenie powiatu myślenickiego spowodowały, że stan wód w rzekach podniósł się drastycznie. Przybrała m.in. główna rzeka powiatu – Raba (nasze zdjęcia).

Odpowiednie służby podjęły stosowne kroki zmierzające do podniesienia stopnia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Wśród tych służb znaleźli się głównie strażacy. Według stanu na godzinę 12.00 w działaniach zaangażowanych było 30 jednostek OSP z terenu powiatu oraz zastępy JRG Myślenice. Odnotowano ok. 50 zgłoszeń z prośbą o interwencję. Prowadzone akcje miały na celu udrażnianie przepustów, wypompowywanie wody z pomieszczeń, zabezpieczanie posesji workami z piaskiem przed napływającą wodą, usuwanie powalonych drzew. Działania prowadzone są na terenie wszystkich gmin naszego powiatu w sposób ciągły.

Z ostatniej chwili (18.00) – informacja rzecznika prasowego PSP w Myślenicach: Prognozy pogodowe nie są optymistyczne. Ma padać deszcz. Do godziny 15.00 Stanowisko Kierowania PSP w Myślenicach przyjęło 76 zgłoszeń o zagrożeniu, w których likwidacji wzięły udział zastępy strażaków z całego powiatu. W miejscowości Łęki doszło do osunięcia się ziemi z drzewami na drogę powiatową. Była ona nieprzejezdna przez około jedną godzinę. Na ulicy Zdrojowej wezbrana woda zalała jezdnię również częściowo uniemożliwiając przejazd. W usuwaniu skutków żywiołu biorą udział również siły i środki będące w dyspozycji starosty oraz burmistrzów i wójtów  gmin. Prognozy dotyczące opadów do godzin wieczornych nie są zbyt optymistyczne, ale każde zmniejszenie intensywności opadów jest przez wszystkich wyczekiwane. Sytuacja jest dynamiczna. Będziemy o niej informować naszych Czytelników na bieżąco.

Informacja na godzinę 20.00 z działań prowadzonych przez strażaków PSP i OSP. W związku z przekroczeniem stanów alarmowych na głównych rzekach powiatu Starosta o godzinie 16.25 wprowadził Alarm przeciwpowodziowy. Do godzin wieczornych odnotowano ok. 150 zarejestrowanych zgłoszeń w Stanowisku Kierowania. Trzeba jednak podkreślić, iż jednostki OSP działające na terenie swoich gmin koordynowane przez Gminne Centra Zarządzania Kryzysowego przedstawią podsumowanie wyjazdów ratowniczych w późniejszym czasie. Zmniejsza się intensywność opadów i pomimo, iż stany rzek są wyższe niż w godzinach rannych to jednak wykazują tendencję spadkową. Rzeka Raba obniżyła poziom o ok. 50 centymetrów od najwyższego swojego poziomu w dniu dzisiejszym.

Z ostatniej chwili (24.05.) z posiadanych informacji na godzinę 10.00 wynika, iż sytuacja powodziowa na terenie powiatu myślenickiego stabilizuje się. Ciągle obowiązuje alarm przeciwpowodziowy ogłoszony przez starostę , jednak w wyniku monitorowania sytuacji odwoływane są lokalne pogotowia przeciwpowodziowe na terenach gmin przez wójtów i burmistrzów. W ciągu nocy trwały rozpoczęte działania związane z udrażnianiem przepustów, wypompowywaniem wody z obiektów. Zarejestrowano łącznie od początku działań przeciwpowodziowych ok. 170 zdarzeń (ciągle spływają informacje o prowadzonych działaniach na terenach gmin). Z JRG Myślenice o 21.00 wyjechał zastęp z pompą wysokiej wydajności w celu wsparcia działań przeciwpowodziowych na terenie powiatu oświęcimskiego.

Foto: Maciej Hołuj

[post_gallery] 

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.