środa, 12 czerwcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Zaproszenie na wernisaż wystawy Lilianny Wolnik

Galeria Sztuki Współczesnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu wraz z Lilianną Wolnik zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. „Ciągłość nietrwałości” 15 marca 2024 roku o godz. 18.00. Kuratorką wystawy jest Danuta Węgiel.

Prowokujący, sprzeczny wewnętrznie tytuł wystawy Lilianny Wolnik „Ciągłość nietrwałości” stawia w centrum pytanie o postawę wobec nieuchronności przemian naszej cielesności. Kultura popularna z wszechobecnym kultem zdrowia i młodości stara się wyeliminować z naszej świadomości lub choćby odsunąć w czasie myśli o starzeniu się i umieraniu.

Lilianna Wolnik podejmuje wątek transformacji jakim ulega nasze ciało, zestawiając obok siebie akty kobiety młodej i kobiety starej. Formalnie nadaje obu cyklom wspólny estetyzujący walor obrazu co sprawia, że w odbiorze znika przepaść pomiędzy witalnością młodości i bezradnością starości. Dostrzegamy raczej ciągłość procesu istnienia. Modelki zatrzymane w podobnych gestach ujawniają ciało w różnych wariantach jego istnienia.

Artystka zwraca uwagę na etapy przemian, które zachodzą w trakcie trwania naszego życia i symbolicznie przecina na trzy części postać nagiej kobiety. Czerwienią materiału w kompozycjach fotografii podkreśla seksualność i płodność młodości, bielą ich wyciszenie.

Fotografie Lilianna Wolnik budują refleksję o kondycji ludzkiej wobec postrzegania starości. Odsłaniają zarówno piękno cielesności, jak i jej nietrwałość, zrywają przy tym z przyzwyczajeniami związanymi z wizerunkiem kobiecego aktu. Znakomicie skomponowane, wysmakowane kolorystycznie, utrzymane w estetyce neopiktorialnej prace są atrakcyjne wizualnie.

Lilianna Wolnik – artystka fotografka, członkini rzeczywista Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, członkini operacyjny Federacji Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, a także MgFoto Myślenickiej Grupy Fotograficznej

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.