środa, 12 czerwcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

„Złoty pociąg” coraz bliżej

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o zakwalifikowaniu do drugiego etapu Programu Kolej Plus wniosku złożonego przez Województwo Małopolskie przy współpracy z Gminą Myślenice i innymi samorządami na finansowanie dokumentacji powstania nowego połączenia kolejowego między Krakowem, a Myślenicami.
– W ramach oceny formalnej wniosków Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku zakwalifikowano projekt „Złotego Pociągu” do drugiego etapu. To kolejny krok w stronę realizacji naszych marzeń i mam nadzieję, że ostatecznie środki z rządowego programu Ministerstwa Infrastruktury zostaną przyznane na projekt budowy linii kolejowej z Krakowa do Myślenic – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.
Dofinansowanie ze środków Programu Kolej + może wynieść 85 procent wartości zadania, natomiast pozostałe 15 procent stanowić będą środki własne samorządów. Budżet Programu Kolej Plus wynosi 5,6 mld zł, co przy 15-proc. udziale samorządów daje możliwość zrealizowania inwestycji o wartości 6,6 mld zł. Zadania realizowane w ramach Programu mogą obejmować opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej lub opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej wraz z realizacją robót. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.
– Gratuluję wszystkim samorządom, których wnioski znalazły się w drugim etapie programu Kolej Plus. To daje szansę na budowę i odbudowę linii kolejowych – mówi wiceminister Andrzej Bittel, pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.