środa, 29 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Dziecko przedsiębiorcze i inteligentne finansowo

informacja prasowa
Przedsiębiorcze dziecko to takie, które posiada, pielęgnuje lub rozwija w sobie zbiór określonych cech i umiejętności. Fenomen polega jednak na tym, że umiejętności tych nie uczą w szkole. Czasem nawet zakłada się, że z częścią z nich powinno się urodzić! Nic bardziej mylnego! „Jak wychować przedsiębiorcze dziecko i rozwijać jego inteligencję finansową?”, to temat najbliższych warsztatów Myślenickich Ojców, które odbędą się w piątek 16 grudnia w MOKiS Myślenice.
Na przedsiębiorczość składa się oczywiście ogrom przeróżnych cech. Można też te same aspekty zachowania nazywać w różny sposób. Jakkolwiek nie podejdziemy do przedstawionej teorii – tym, co naprawdę się liczy, jest praktyka. Dlatego uczestnicy w formie różnorodnych ćwiczeń będą rozwijać umiejętność kształtowania postaw przedsiębiorczych dzieci i ich racjonalnych zachowań finansowych.
W Polsce edukacja finansowa i ekonomiczna dla małych dzieci praktycznie nie występuje. Wynika to prawdopodobnie z przekonania, że wiedza z tego zakresu jest dla dzieci zbyt trudna, a większość decyzji finansowych podejmowanych jest przez rodziców. Okazuje się jednak, że to właśnie wczesne dzieciństwo jest bardzo dobrym okresem na zapoznanie dzieci w podstawami ekonomii i rozwijaniu ich kompetencji z zakresu oszczędzania czy inwestowania. Dzieci rozwijając swoją inteligencję finansową już w wieku 4-7 lat – tworzą podwaliny dla wszystkich przyszłych działań, swoich osiągnięć oraz kształtują postawy człowieka przedsiębiorczego.
Najważniejsze cele spotkania to uświadomienie uczestników o roli, jaką pełni przedsiębiorczość w życiu prywatnym i zawodowym oraz wzmocnienie świadomości na temat konieczności rozwijania zachowań przedsiębiorczych i kształtowania inteligencji finansowej od najmłodszych lat, nawet już od etapu przedszkolnego.
Uczestnicy dowiedzą są się jak w praktyce wykorzystać wiedzę związaną ze światem finansów, w szczególności inteligentnego gromadzenia i gospodarowania własnymi zasobami finansowymi, wyrobienia nawyku oszczędzania, rozumienia konsekwencji zadłużania się i korzystania z różnego typu usług finansowych. Warsztat przeprowadzi dr Wioletta Kilar – dyrektor Instytutu Geografii UP, Kierownik Zespołu Badań Edukacji w Zakresie Przedsiębiorczości.
Projekt „Myśleniccy ojcowie” to pomysł zintegrowania ojców z naszego terenu i stworzenia grupy, która będzie wspierać się wzajemnie na swojej drodze ojcostwa i małżeńskiej. Spotkają się, aby mieć płaszczyznę do wymiany doświadczeń i wiedzy. Dzięki zrozumieniu dyrekcji Centrum Usług Społecznych w Myślenicach i otwartości pracowników Centrum Aktywności Lokalnej w Rynku, mają swój kąt i miejsce do spotkań oraz pysznej kawy, która często się przydaje, bo spotkania niejednokrotnie trwały niemal do północy!
Grupa Myśleniccy Ojcowie pomaga nam wypełnić lukę powstałą po rozluźnieniu relacji sąsiedzkich i rodzinnych, które jeszcze pokolenie czy dwa temu były bardziej zażyłe. Jestem mieszkańcem ziemi myślenickiej dopiero od kilku lat i taka inicjatywa zapewnia mi więcej kontaktu z innymi mężczyznami, którzy również podejmują wyzwanie stania się lepszymi mężami i rodzicami. Koledzy z grupy zapewniają sobie wzajemnie punkty odniesienia, przydatne w czasie rozważań o tym, jak być dojrzałym, odpowiedzialnym mężczyzną – poleca Filip, który dołączył do grupy po pierwszych, wrześniowych warsztatach.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.