środa, 24 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Myślenicki sumita w Kazaniu

W Kazaniu (Rosja) podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Młodzieżowców w sumo walczyło ponad dwustu zawodników z kilkunastu państw. Najsilniejsze reprezentacje miały możliwość wystawienia w danej kategorii wagowej maksymalnie dwóch zawodników. Polska również skorzystała z tej możliwości. Klub Sportowy Dalin i miasto Myślenice reprezentował Jan Mastela. Chociaż podróż na zawody była męcząca, a wysoka temperatura w Tatarstanie doskwierała dość mocno, to nasz zawodnik na dohyo zostawił swoje serce i dał z siebie wszystko. Janek walczył w grupie młodzieżowców w kat. wagowej do 85 kg. Co prawda nie sprzyjało mu losowanie, lecz na początku turnieju wygrał dwie walki i dzięki temu awansował do półfinału. W pierwszej walce pokonał Jarosa Marialke z Niemiec, w drugiej wygrał z Węgrem Erikiem Szilagyi. Niestety później zaczęły się schody. W półfinale trafił na doskonałego przeciwnika Abdula Zade z Gruzji, który później  wywalczył złoty medal. Walka jak na tę dyscyplinę sportu  trwała dość długo, bo ponad minutę, lecz rywal okazał się lepszy.

Również podczas walki o brązowy medal Janek spotkał się z utytułowanym Mateuszem Noworolem, którego sensacyjnie pokonał w finale Mistrzostw Polski na początku marca br. Tym razem przeciwnik zaliczył udany rewanż i Janek musiał zadowolić się piątym miejscem.

Pomimo braku medalu trenerzy Reprezentacji Polski  obecni na zawodach bardzo Janka chwalili twierdząc, że doskonale reprezentował nasz kraj, a do medalu zabrakło bardzo niewiele. Wyjazd na zawody został dofinansowany przez burmistrza Jarosława Szlachetkę, oraz Wydział Promocji, Współpracy, Sportu i Kultury UMiG w Myślenicach, którym składamy serdeczne podziękowania.

Janek będzie miał jeszcze jedną szansę na miejsce medalowe w zawodach tej samej rangi. Podobnie jak w grupie młodzieżowców zakwalifikował się z pierwszego miejsca na Mistrzostwa Europy Juniorów, które tym razem będą znacznie bliżej, bo w Siedlcach. Obok Janka mamy również drugiego reprezentanta Polski w osobie Kacpra Żelaznego, który warunkowo zakwalifikował się na Mistrzostwa Europy Młodzików. Obecnie oboje przygotowują się do tej ważnej imprezy na zgrupowaniu kadry wojewódzkiej, które kończy się 11 lipca, a w dniach 24-27.07. wyjeżdżają do Siedlec w towarzystwie trenera Ryszarda Szpakiewicza.

Foto: archiwum

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.